Unimot chce wypłacić dywidendę w ’24; ocenia, że wyniki za ’22 będą trudne do powtórzenia

Kiedy wypłata i kiedy trzeba mieć akcje Unimot, aby otrzymać dywidendę? Zazwyczaj dzień ustalenia prawa do dywidendy przypadał na okres czerwiec/lipiec. Wypłata dywidendy miała miejsce kilka Uczestnictwo Konstantyna Kondakova w grupie MMCIS tygodni później w lipcu. UNIMOT nie wypłacił akcjonariuszom części zysku za 2021 r. Zatrzymane środki wspierają rozwój i inwestycje. Pochodzić będzie więc wyłącznie z zysku za 2022 r.

Unimot chce powrócić do wypłaty dywidendy z zysku za 2022 rok

Przeniesieniem część przedsiębiorstwa Emitenta do spółki w 100 proc. I tym samym zmianie uległa struktura generowania zysków przez poszczególne podmioty z Grupy Emitenta. Unimot miał 43,2 mln zł skorygowanej EBITDA w I kw.

Bardzo dobre wyniki finansowe Unimot. Spółka wypłaci rekordowo wysoką dywidendę dla akcjonariuszy

(wobec 104,9 mln zł rok wcześniej) przy mln zł skonsolidowanych przychodów ogółem (wobec mln zł mln zł rok wcześniej), podała spółka, prezentując wstępne, szacunkowe dane. Dodatkowo, Grupa Unimot określiła zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju, kierunków działań i celów dotyczących ochrony środowiska i klimatu. Zdefiniowano również konkretne cele strategiczne, takie jak wzrost EBITDA do poziomu 690 mln zł w 2028 r.

  1. Pozostałą część zysku netto osiągniętego w 2023 r., czyli 1 mld 630 mln 860 tys.
  2. Ostatni dzień, w którym można było kupić akcje Unimot, aby otrzymać dywidendę to 1 czerwca 2021 roku.
  3. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect.
  4. Do Unimot Paliwa uzależnione jest od uzyskania interpretacji podatkowej.

Akcje spółek, które miały już ustalenie prawa do dywidendy w 2022 r.

Spółka miała 12,91 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2023 r. Jednocześnie Emitent informuje, że rekomendacja Zarządu dotycząca podziału zysku netto Emitenta osiągniętego w 2022 r. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW po przejściu z NewConnect. Spółka miała 8,21 mld zł skonsolidowanych przychodów w 2021 r. „Jestem przekonany, robimy wszystko, żeby po tym roku powrócić do wypłaty dywidendy. Nasza polityka jest niezmienna, czyli 30% zysku przeznaczane na dywidendę.

Jaka dywidenda Unimot w 2021 roku?

Unimot działa obecnie w szybko zmieniającym się środowisku cen paliw, popytu i logistyki. Jak podał prezes Unimotu, obecnie spółka sprowadza olej napędowy z Dalekiego Wschodu i USA. Jak powiedział, rok 2022 był bardzo dobry i wyniki będą trudne do powtórzenia. Dodał, że spółka nie może zadeklarować, że dywidenda w kolejnych latach wyniesie powyżej 10 zł na akcje.

Petrolnet.pl – newsy i wiadomości branży stacje paliw, convenience store, coffee & food

„Liczymy, że do końca roku ta transakcja będzie zamknięta. (…) Dzisiaj przygotowujemy się na to, że zamkniemy tę transakcję do końca roku. W związku z tym będzie ona kontrybuowała do wyników 2023 roku dla naszej grupy” – podkreśla prezes. Unimot zamierza pozostać spółką dywidendową, a osiągnięte bardzo dobre wyniki finansowe za 2022 r. Pozwalają na podzielenie się zyskiem z akcjonariuszami i ponadto pozostawienie w spółce wystarczających środków na realizację planów inwestycyjnych.

Grupa Unimot wypracowała solidny wolumen sprzedaży oleju napędowego, benzyn i biopaliw na poziomie 1,8 mln m3 (wzrost o 13 proc. r/r) oraz zwiększyła sprzedaż gazu LPG o 16 proc. PZU to prawdziwa spółka dywidendowa z długą historią wypłat. Od 2010 roku PZU regularnie dzieli się zyskami ze swoimi akcjonariuszami, z jedyną przerwą w pandemicznym 2020 roku, którą nadrobiła ponadprzeciętną dywidendą w kolejnym roku. W 2023 roku spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 2,40 zł na akcję, co przekładało się na stopę dywidendy w wysokości 5,8%. Wypłata stanowi ok. 73% zysku netto wypracowanego w 2023 r.

EBITDA przed korektą wyniosła 71 mln zł wobec 114,6 mln zł rok wcześniej. To dzięki nim możemy udostępniać Ci nasze treści. “W okresie przejściowym, który przybliża nas Firma XCritical uobecni nowoczesne podejście do handlu sukcesywnie do docelowej zeroemisyjności Grupy w 2050 r., chcemy wykorzystywać efekt wielopłaszczyznowej synergii naszych segmentów biznesowych” – zaznacza Sikorski.

Nie została jeszcze podana data dnia dywidendy ani dzień wypłaty. Terminy te zostaną określone na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W ramach tej strategii, ESMA twierdzi że zawalenie się archegosu spowodowane przez syntetyczne najlepsze maklerstwo i wady zarządzania ryzykiem Grupa Unimot zamierza również skupić swoje kluczowe aktywności biznesowe w obszarze transformacji energetycznej w jednej spółce – Unimot Energia i Gaz.

EBITDA skorygowana w segmencie oleju napędowego i biopaliw osiągnęła poziom 48,3 mln zł i była wyższa o około 119 proc. Niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Segment LPG wypracował wynik EBITDA na poziomie 17,4 mln zł, tym samym wyższy niż EBITDA tego biznesu w całym 2021 r.

Stopa dywidendy, przy aktualnym kursie akcji wynosi ok. 3%. Nie określono jeszcze daty dnia dywidendy. „Jednym z działań będących odpowiedzią na wyzwania logistyczne, które pojawiły się po wybuchu wojny w Ukrainie, było nabycie cystern kolejowych o łącznej pojemności ponad 8 tys.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

TheHealthPioneer
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0